High school football scores: Week 1

Please send corrections and additions [email protected]

Thursday, August 25

NONCONFERENCE

North Chicago 14, Waukegan 0

Wheeling 58, Round Lake 7

Friday, August 26

FOX VALLEY

Burlington Central at Hampshire, 7

Cary-Grove at Dundee-Crown, 7

Huntley at Crystal Lake Central, 7

Jacobs at Crystal Lake South, 7

Prairie Ridge at McHenry, 7

UPSTATE EIGHT

Bartlett at Streamwood, 7:30

East Aurora at Glenbard South, 7

Fenton at Elgin, 7:30

Larkin at Glenbard East, 7

South Elgin at West Chicago, 7

NONCONFERENCE

Ag. Science at Solorio, 7:30

Andrew at Kaneland, 7:30

Antioch at Carmel, 7:30

Aurora Central at Wauconda, 7

Aurora Christian at Ottawa Marquette, 7

Barrington at Warren, 7

Bismarck-Henning at Clifton Central, 7

Bremen at Thornridge, 6

Carver at TF North, 7

Charleston at Herscher, 7

Chicago Military at Marine, 4:15

Coal City at Morris, 7

Comer at Geneseo, 7

Dakota at Christ the King, 7:30

De La Salle vs. St. Viator at Forest View, 7

Downers Grove North at Hoffman Estates, 7:30

Downers Grove South at Wheaton North, 7:30

East Moline at LaSalle-Peru, 7

Eisenhower at Brooks, 7:30

Elmwood Park at Reed-Custer, 7

Evergreen Park at Manteno, 7

Fremd at Lake Zurich, 7

Georgetown at Watseka, 7

Glenbrook North at Taft, 7:30

Golder vs. Senn at Lane, 4:15

Grant at Mundelein, 7

Grayslake North at Vernon Hills, 6

Hansberry vs. Corliss at Gately, 4:15

Harvard at Lisle, 7

Hersey at New Trier, 7

Hillcrest at Brother Rice, 7

Hinsdale Central at Naperville Central, 7

Hinsdale South at Deerfield, 7

Homewood-Flossmoor at Naperville North, 7

Hope Academy at Young, 4:15

Hubbard at Grayslake Central, 7

Joliet Catholic at Waterford, Wis., 7

Joliet Central at Argo, 7

Joliet West at Lockport, 6:30

Kankakee at Nazareth, 7

Kenosha Indian Trail, Wis. at Evanston, 7

Lake Central, Ind. at Providence, 6

Lake Park at Conant, 7

Lake View at Niles North, 7

Lakes at Sterling, 7

Lane vs. Amundsen at Winnemac, 4:30

Leyden at Highland Park, 6:30

Libertyville at Lemont, 7

Lincoln-Way Central at St. Charles East, 7:30

Lincoln-Way East at Crete-Monee, 7

Lincoln-Way West at Plainfield Central, 7

Little Village vs. Chicago Richards at Stagg, 4:15

Longwood at Bradley-Bourbonnais, 6

Lyons at Buffalo Grove, 7:30

Maine East at Addison Trail, 6

Maine West at Elk Grove, 7:30

Marengo at Wilmington, 7

Marian Catholic at Thornwood, 7

Marian Central at Wheaton Academy, 7:30

Marmion at Bishop McNamara, 7

Metea Valley at Geneva, 7

Minooka at Bolingbrook, 6

Montini at IC Catholic, 7:15

Neuqua Valley at Oswego, 7

Noblesville, Ind. at Benet, 7

Notre Dame at Willowbrook, 7:30

Oak Lawn at Tinley Park, 6

Payton at DePaul Prep, 7:30

Peotone at Rantoul, 7

Plainfield North at Plainfield East, 7

Plainfield South at West Aurora, 7

Plano at Ottawa, 7:15

Platteville, Wis. at St. Edward, 7

Prosser at Speer, 7:30

Reavis at Stagg, 6

Rich Township at South Vigo, Ind., 6

Richards vs. Morgan Park at Gately, 7:15

Ridgewood vs. Schurz at Lane, 7:15

Riverside-Brookfield at Morton, 7

Rolling Meadows at Glenbrook South, 7

Romeoville at Yorkville, 7

Sandburg at Prospect, 7

Schaumburg at York, 7:30

St. Charles North at Palatine, 7:30

St. Francis at Lake Forest, 7

St. Ignatius vs. St. Patrick at Triton, 7:30

St. Laurence at Moline, 7

St. Rita at Mount Carmel, 7:30

Steinmetz at Proviso West, 7

Stevenson at Maine South, 7

Streator at East Peoria, 7:30

Sullivan at Chicago Christian, 7:15

Sycamore vs. DeKalb at NIU, 8

TF South at Shepard, 7

UP-Bronzeville at Richmond-Burton, 7

Walther Christian at Westmont, 7

Waubonsie Valley at Oswego East, 7

Westinghouse at Oak Forest, 7

Woodstock at Rochelle, 7

Woodstock North at Johnsburg, 7

Zion-Benton at Kenosha Bradford, Wis., 5:30

Saturday, August 27

NONCONFERENCE

Alleman at Chicago Academy, 3

Back of the Yards vs. Phoenix at Orr, 1

Batavia vs. Phillips at Gately, 7

Bowen at Kelly, 11 a.m.

Butler vs. Rauner at Lane, 1

Collins vs. Bogan at Stagg, 1

Curie vs. Mather at Winnemac, 4

DuSable vs. Juarez at Winnemac, 10 a.m.

Dwight at Salt Fork, noon

Dyett vs. Hyde Park at Eckersall, 4

Fenger vs. Julian at Stagg, 4

Fenwick vs. Oak Park-River Forest at SeatGeek, 9:30 a.m.

Foreman at Marshall, 10 a.m.

Gage Park vs. Washington at Eckersall, 10 a.m.

Glenbard North vs. Kenwood at Gately, 11 a.m.

Glenbard West at Marist, 12:30

Harlan vs. North Lawndale at Westinghouse, 10 a.m.

Johnson vs. Vocational at Eckersall, 1

Leo vs. Bulls Prep at St. Rita, 3

Lincoln Park vs. Von Steuben at Winnemac, 1

Lindblom vs. Catalyst-Maria at Stagg, 10 a.m.

Momence at Oakwood, noon

Niles West at Thornton, 1

Perspectives vs. Pritzker at Lane, 4

Raby at Orr, 4

Roosevelt vs. Kennedy at Westinghouse, 1

Rowe-Clark vs. Crane at Lane, 10 a.m.

Seneca at Westville, 5

South Shore at Englewood STEM, 5

Tilden vs. Clemente at Lane, 7

UIC Prep at Bloom, noon

Wheaton-Warrenville South vs. Simeon at Gately, 3

Woodlawn at Goode, 2

Sunday, August 28

NONCONFERENCE

Cincinnati St. Xavier, Ohio at Loyola, noon

King vs. Clark at Lane, 1

Read More

Leave a Comment

Your email address will not be published.