Tuesday’s high school basketball scoresMichael O’Brienon November 30, 2021 at 10:39 pm

Joliet West’s Cortez Lewis (12) grabbing a rebound and looking for a pass as the Tigers play Vashon. | Allen Cunningham/For the Sun-Times

All the scores from around the area.

Please send scores and corrections to preps@suntimes.com.

Tuesday, November 30, 2021

LAKE SHORE ATHLETIC

Waldorf at British School, 5:30

METRO PREP

Chesterton Holy Family at Hinsdale Adventist, 7:00

NOBLE LEAGUE – BLUE

Baker at UIC, 7:00

Golder at Rauner, 7:00

NOBLE LEAGUE – GOLD

Butler at ITW-Speer, 7:00

Comer at Rowe-Clark, 5:30

DRW at Johnson, 7:00

RIVER VALLEY

Clifton Central at Momence, 7:00

Donovan at Grace Christian, 7:00

Illinois Lutheran at Grant Park, 7:00

St. Anne at Gardner-So. Wilmington, 6:45

Tri-Point at Beecher, 7:00

SOUTHWEST PRAIRIE – EAST

Joliet Central at Plainfield East, PPD

Joliet West at Plainfield Central, 6:30

Romeoville at Plainfield South, 6:30

SOUTHWEST PRAIRIE – WEST

Minooka at Oswego, 6:30

Oswego East at West Aurora, 6:30

Plainfield North at Yorkville, 6:30

NON CONFERENCE

Amboy at Serena, 7:00

Andrew at Argo, 6:30

Back of the Yards at Little Village, 5:00

Bartlett at Geneva, 7:15

Bloom at Lincoln-Way East, 6:30

Bowen at Hubbard, 5:00

Christ the King at St. Ignatius, 7:15

Clemente at Farragut, 5:00

Curie at De La Salle, 6:00

DeKalb at Glenbard West, 7:00

DePue at Woodland, 7:00

Dunbar at Clark, 6:30

Dwight at Prairie Central, 7:00

Earlville at Mendota, 7:00

East Aurora at Metea Valley, 6:30

Galva at Midland, 7:00

Glenbard North at Naperville Central, 7:00

Grant at Buffalo Grove, 7:00

Greenview at Lowpoint-Washburn, 7:30

Hall at LaSalle-Peru, 7:00

Hiawatha at South Beloit, 7:00

IC Catholic at Lake Park, 7:15

Intrinsic at Schurz, 5:00

Johnsburg at Grayslake Central, 7:00

Juarez at Solorio, 5:00

Julian at Vocational, 5:00

Kewanee at Dixon, 6:00

King at Mount Carmel, 7:00

Lake Forest at Glenbrook South, 7:00

Lake Zurich at Prospect, 7:00

Lakes at Vernon Hills, 7:00

Lane at Bulls, 5:30

Latin at Holy Trinity, 6:30

Lemont at Sandburg, 5:45

Leyden at Elmwood Park, 7:00

Lindblom at Brooks, 5:00

Midland at Galva, 7:00

Morris at Seneca, 7:00

Muchin at Payton, 6:30

Nazareth at Downers Grove South, 6:00

Neuqua Valley at Morton, 5:30

Niles West at Highland Park, 7:00

North Boone at Marengo, 7:00

Oregon at Ashton-Franklin Center, 7:00

Pecatonica at Genoa-Kingston, 7:00

Perspectives-Lead at Phillips, 5:00

Phoenix at Kelly, 5:00

Plano at Hinckley-Big Rock, 7:00

Princeville at Putnam County, 7:00

Reavis at Lincoln-Way West, 6:30

Reed-Custer at Flanagan-Cornell, 6:45

Roanoke-Benson at Calvary (Normal), 7:00

Rockford Christian at Marmion, 7:00

Roosevelt at Lake View, 7:00

Sandwich at Yorkville Christian, 7:00

Schaumburg at Proviso West, 7:00

Schaumburg Christian at North Shore, 6:00

South Shore at King, 5:00

St. Bede at Marquette, 7:00

Sterling at Rochelle, 7:00

Stevenson at Carmel, 7:00

Stillman Valley at Woodstock North, 7:00

Thornridge at Lockport, 6:30

Tinley Park at Stagg, 6:00

University High at Jones, 6:30

Uplift at Collins, 5:00

Urban Prep-West at Fenger, 5:00

Westlake Christian at Grayslake North, 7:00

Williams Bay (WI) at Richmond-Burton, 7:00

Woodstock at Badger (WI), 7:00

LAKES

Fremd at St. Viator, 7:00

AURORA CHRISTIAN

Joliet Catholic vs. St. Edward, 4:30

Aurora Central vs. Mooseheart, 6:00

Harvest Christian vs. IMSA, 7:30

Read More

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *