Monday’s high school basketball scoresMichael O’Brienon November 22, 2021 at 10:01 pm

Joliet West’s Jayden Martin (11) shoots the ball while Oswego East’s Antonio Hughes defends (22) last season. | Kirsten Stickney/For the Sun-Times

All the scores from around the area.

Please send scores and corrections to preps@suntimes.com.

Monday, Nov. 22, 2021

NON CONFERENCE

Alden-Hebron at IMSA, 7:00

Bowen at Richards (Chgo), 5:00

Collins at Chicago Academy, 5:00

Don Bosco (IN) at Lake Forest Acad-Org, 7:00

Elgin Academy at Schaumburg Christian, 7:00

Hansberry at Harlan, 7:00

Holy Trinity at UC-Woodlawn, 5:00

Islamic Foundation at Intrinsic, 6:30

King at Proviso West, 5:00

Noble Street at Prtizker, 7:00

Perspectives-MSA at EPIC, 5:00

Steinmetz at Uplift, 5:00

Trinity (Kankakee) at Illinois Lutheran, 7:00

Waldorf at Intrinsic-Downtown, 7:00

ASHTON-FRANKLIN CENTER

Amboy vs. Polo, 6:00

Durand vs. Leland, 6:00

Hiawatha vs. LaMoille, 7:30

Midland vs. Ashton-Franklin Center, 7:30

BATAVIA

Raby vs. Marmion, 6:00

Providence-St. Mel vs. Batavia, 7:30

BLOOM / MARIAN CATHOLIC

at Bloom

Hillcrest vs. Thornton Fr. South, 4:30

Bloom vs. Lincoln-Way Central, 7:00

at Marian Catholic

Hyde Park vs. Homewood-Flossmoor, 5:30

Marian Catholic vs. Rich, 7:00

BUFFALO GROVE

Crane vs. Buffalo Grove, 6:00

Morgan Park vs. Mount Carmel, 7:30

CLEMENTE

Lincoln Park vs. Phoenix, 5:00

Mather vs. Solorio, 6:30

Foreman vs. Rowe-Clark, 8:00

COAL CITY / MANTENO

at Coal City

Morris vs. Gardner-So. Wilmington, 5:30

Coal City vs. Serena, 7:00

at Manteno

IC Catholic vs. Peotone, 5:30

Beecher vs. Manteno, 7:00

CRYSTAL LAKE CENTRAL

Barrington vs. Belvidere North, 5:30

Crystal Lake Central vs. Hononegah, 7:00

DE PAUL / LANE

at DePaul

DePaul vs. Lake View, 4:30

Niles North vs. Legal Prep, 6:00

at Lane

Lane vs. Jones, 5:00

Notre Dame vs. Englewood STEM, 7:00

DWIGHT / WOODLAND

at Dwight

Momence vs. Grant Park, 5:30

Earlville vs. Dwight, 7:00

at Woodland

Flanagan-Cornell vs. Ridgeview, 5:45

St. Bede vs. Woodland, 7:15

EISENHOWER / SHEPARD

at Eisenhower

Eisenhower vs. Chicago Christian, 5:00

Richards vs. Southland, 6:30

at Shepard

Shepard vs. Andrew, 5:00

Marist vs. Perspectives-Lead, 6:30

ELLISON

Hubbard vs. Ellison, 7:00

ELMWOOD PARK

Aurora Central vs. Addison Trail, 5:30

Elmwood Park vs. Christ the King, 7:00

FENTON

Montini vs. Rolling Meadows, 6:00

Fenton vs. Waukegan, 7:30

GENESEO

East Moline vs. Rockridge, 5:30

Kewanee vs. Geneseo, 7:00

GIBSON CITY-MELVIN-SIBLEY

Hoopeston vs. Tri-Point, 5:00

Iroquois West vs. Fisher, 6:30

Gibson City-MS vs. Armstrong-Potomac, 8:00

GLENBARD WEST

Glenbard North vs. Glenbard East, 6:00

Glenbard South vs. Glenbard West, 7:30

GLENBROOK NORTH / ST. PATRICK

at Glenbrook North

Prosser vs. Glenbrook North, 5:15

Conant vs. Wheaton North, 7:00

at St. Patrick

De La Salle vs. Niles West, 6:00

Payton vs. St. Patrick, 7:30

GOODE

Morgan Park Academy vs. Kelly, 4:30

ACERO-Cruz vs. Muchin, 6:15

Goode vs. ASPIRA-Bus&Fin, 8:00

GRANT / MUNDELEIN

at Grant

Carmel vs. Grant, 5:30

Schurz vs. North Lawndale, 7:00

at Mundelein

Deerfield vs. Lakes, 5:30

Mundelein vs. Warren, 7:00

JOHNSBURG / RICHMOND-BURTON

at Johnsburg

Grayslake North vs. Huntley, 5:30

Johnsburg vs. Geneva, 7:00

at Richmond-Burton

McHenry vs. Wauconda, 5:30

Crystal Lake South vs. Richmond-Burton, 7:00

LOYOLA / NEW TRIER

at Loyola

Loyola vs. Butler, 5:00

St. Ignatius vs. Bulls, 6:30

at New Trier

New Trier vs. Lake Zurich, 5:00

Round Lake vs. Lake Forest, 6:30

LYONS

Maine South vs. Lincoln-Way East, 6:00

Lyons vs. Fenger, 7:30

NAPERVILLE NORTH / OSWEGO

at Naperville North

Downers Grove South vs. Oswego East, 5:30

Naperville North vs. Hinsdale Central, 7:00

at Oswego

Neuqua Valley vs. West Aurora, 5:30

Oswego vs. DeKalb, 7:00

NORTHRIDGE

Amundsen vs. Vernon Hills, 6:00

Wheeling vs. Senn, 7:30

OAK LAWN / REAVIS

at Oak Lawn

Sandburg vs. Lincoln-Way West, 5:00

Oak Lawn vs. Bremen, 6:30

at Reavis

St. Laurence vs. Agricultural Science, 4:30

Reavis vs. Kennedy, 6:00

OREGON

Pecatonica vs. Morrison, 5:45

Newman vs. Hinckley-Big Rock, 5:45

Oregon vs. Milledgeville, 7:15

Christian Life vs. Aquin, 7:15

OTTAWA

Dixon vs. Oak Forest, 5:00

Illinois Valley Central vs. Ottawa, 6:30

Pontiac vs. Streator, 8:00

PALATINE

Elk Grove vs. Glenbrook South, 6:00

Jacobs vs. York, 7:30

RIDGEWOOD

Maine East vs. Naperville Central, 5:30

Leyden vs. Taft, 7:00

Highland Park vs. Schaumburg, 5:30

Hinsdale South vs. Ridgewood, 7:00

RIVERSIDE-BROOKFIELD

Brother Rice vs. Morton, 5:30

Zion-Benton vs. Curie, 7:00

ROCKFORD

at Jefferson

Larkin vs. Guilford, 6:00

Jefferson vs. DRW, 7:30

ROWVA-WILLIAMSFIELD

Henry-Senachwine vs. West Central, 6:30

ST. ANTHONY

Rantoul vs. Teutopolis, 6:00

St. Anthony vs. Robinson, 7:30

ST. CHARLES EAST

Willowbrook vs. Westinghouse, 5:45

St. Charles East vs. East Aurora, 7:15

ST. VIATOR

Prospect vs. Libertyville, 5:30

Streamwood vs. St. Viator, 7:00

SENECA

Mendota vs. Reed-Custer, 5:00

Hall vs. Herscher, 6:30

St. Anne vs. Somonauk, 8:00

STAGG

Argo vs. Plainfield South, 4:30

Lindblom vs. Stagg, 6:00

WESTMINSTER CHRISTIAN

St. Edward vs. Elgin, 4:30

Walther Christian vs. Westminster Christian, 6:00

Horizon-Southwest vs. Cristo Rey-St. Martin, 7:30

WHEATON ACADEMY

Bartlett vs. Metea Valley, 5:45

Wheaton Academy vs. Francis Parker, 7:30

WJOL / ST. FRANCIS UNIVERSITY

Romeoville vs. Plainfield Central, 5:00

Lockport vs. Minooka, 6:45

Joliet Central vs. Providence, 8:30

at Joliet Jr. College

Lemont vs. Bradley-Bourbonnais, 6:30

WOODSTOCK / WOODSTOCK NORTH

at Woodstock

Westlake Christian vs. Prairie Ridge, 5:30

Hoffman Estates vs. Woodstock, 7:00

at Woodstock North

Kaneland vs. Marian Central, 5:30

Harvard vs. Woodstock North, 7:00

Read More

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *