High school football scores: Week 1Michael O’Brienon August 27, 2021 at 10:10 pm

Please send scores or corrections to preps@suntimes.com

Friday, August 27

FOX VALLEY

Crystal Lake Central at Huntley, 7

Crystal Lake South at Jacobs, 7

Dundee-Crown at Cary-Grove, 7

Hampshire at Burlington Central, 7

McHenry at Prairie Ridge, 7

UPSTATE EIGHT

Bartlett at Glenbard South, 7:30

East Aurora at Elgin, 7:30

Fenton at South Elgin, canc.

Larkin at Glenbard East, 7:30

Streamwood at West Chicago, 7:30

NONCONFERENCE

Ag. Science at De La Salle, 6

Argo at Joliet Central, 6:30

Aurora Central at Plano, 7:30

Bishop McNamara at Marmion, 7:30

Bolingbrook at Minooka, 7

Brooks at Eisenhower, 7

Brother Rice at Hillcrest, 7

Buffalo Grove at Lincoln-Way Central, 6

Carmel at Libertyville, canc.

Chicago Military at Marine, 4

Christ the King at St. Edward, 7:30

Clark vs. King at Gately, 1

Comer at Geneseo, 7

Conant at Lake Park, 7

Corliss vs. Julian at Gately, 4

Crete-Monee at Lincoln-Way East, 6

Curie at Marist, 6

Deerfield at Hinsdale South, 7

DePaul Prep vs. Payton at Lane, 4

East Peoria at Streator, 7

Elk Grove at Maine West, 7

Evanston at Kenosha Indian Trail, Wis., 7

Fenger vs. Chicago Richards at Stagg, 1

Fieldcrest at Aurora Christian, 7

Foreman at Speer, 7:15

Geneva at Metea Valley, 7:30

Glenbrook South at Rolling Meadows, 7

Hansberry at Chicago Christian, 7:15

Hersey at Lincoln-Way West, 7

Highland Park at Leyden, 7

Hoffman Estates at Downers Grove North, 7

Hubbard at Grayslake Central, 7

Hyde Park vs. Dyett at Stagg, 4

IC Catholic at Montini, 7:15

Kaneland at Andrew, 7:30

Kenwood at Lane, 7

Lake Forest at St. Francis, 7:30

Lake View at Niles North, 7

Lake Zurich at Fremd, 7:30

LaSalle-Peru at Morton, Ill., 7:30

Lincoln Park vs. Amundsen at Winnemac, 4

Lindblom at East Moline, 6

Lisle at Harvard, 7

Lockport at Joliet West, 6:30

Maine South at Stevenson, 7:30

Manteno at Evergreen Park, 7

Marian Central at Johnsburg, 7

Moline at St. Laurence, 7:30

Morgan Park at Fenwick, 7:30

Morris at Coal City, 7

Morton at Riverside-Brookfield, 7:15

Mount Carmel at St. Rita, 7:30

Mundelein at Grant, 7:15

Naperville Central at Hinsdale Central, 7

Naperville North at Benet, 7

New Trier at Lyons, 7

Niles West at Maine East, 7

Notre Dame at Glenbard North, 7:30

Oakwood at Momence, 7

Oswego at Neuqua Valley, 7

Oswego East at Waubonsie Valley, 7

Ottawa at Sandwich, 7

Palatine at St. Charles North, 7:30

Peoria Manual at Peotone, 7

Phillips at Batavia, 7:30

Plainfield Central at Addison Trail, 7

Plainfield North at Plainfield East, 7

Pritzker at Perspectives, 7:15

Prospect at Sandburg, 7

Proviso East at Bradley-Bourbonnais, 7:30

Proviso West at Wauconda, 7

Raby at UP-Englewood, 4

Reed-Custer at Elmwood Park, 7

Rich Township at Oak Lawn, 7

Richards at Nazareth, 7

Rochelle at Woodstock, 7

Round Lake at Wheeling, 7

St. Charles East at Lemont, 7:30

St. Patrick at Warren De La Salle, Mich., 6

St. Viator at South Elgin, 7:30

Salt Fork at Dwight, 7

Schurz at Ridgewood, 7

Shepard at Kankakee, 7

Simeon at Joliet Catholic, 7

Stagg at Zion-Benton, 7:30

Sterling at Lakes, 7

Sycamore vs. DeKalb at NIU, 7

Taft at Glenbrook North, 7

TF North at Homewood-Flossmoor, 7

TF South at Chesterton, Ind., 7

Thornridge at Bremen, 6

Thornwood at Marian Catholic, 7

Tilden vs. Carver at Gately, 7

Tinley Park at Reavis, 7

UIC Prep vs. Senn at Winnemac, 1

UP-Bronzeville at Richmond-Burton, 7

Vernon Hills at Grayslake North, 7

Von Steuben at St. Ignatius, 7:30

Warren at Barrington, 7:30

Waukesha Catholic, Wis. at Antioch, 7

West Aurora at Plainfield South, 7

Westmont at Walther Christian, 7

Westville at Seneca, 7

Wheaton Academy at Brookfield East, Wis., 7

Wheaton North at Downers Grove South, 7:30

Wheaton-Warrenville South at Oak Park-River Forest, 7:30

Willowbrook at Providence, 7:30

Wilmington at Marengo, 7

Woodstock North at Westosha Central, Wis., 7

York at Schaumburg, 7:30

Yorkville at Romeoville, 7

Saturday, August 28

NONCONFERENCE

Bulls Prep at Leo, 7

Butler vs. Prosser at Rockne, 7

Chicago Academy vs. Catalyst-Maria at Stagg, 4

Clemente vs. Young at Rockne, 4

Collins vs. Bogan at Stagg, 1

Crane vs. DuSable at Stagg, 10 a.m.

Dakota at Ottawa Marquette, 1

Dunbar at Herscher, 2

Gage Park at Kelly, 10 a.m.

Grandville, Mich. at Glenbard West, 1

Harlan vs. Mather at Winnemac, 4

Hope Academy at Thornton, noon

Juarez vs. Sullivan at Winnemac, 1

Little Village vs. Kennedy at Rockne, 1

Marshall at Orr, noon

Milwaukee Marquette, Wis. at Loyola, 1:30

North Chicago at Waukegan, 11:30 a.m.

North Lawndale vs. South Shore at Eckersall, 4

Oak Forest at Westinghouse, noon

Phoenix at Back of the Yards, 4

Rauner at Bloom, 5

Roosevelt vs. Rowe-Clark at Rockne, 10 a.m.

Solorio at Steinmetz, 4

Vocational at Goode, 1

Woodlawn vs. Bowen at Eckersall, 1

Read More

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *