Tuesday’s high school basketball scoreson March 2, 2021 at 6:07 pm

Please send scores and corrections to preps@suntimes.com

Tuesday, March 2, 2021

CATHOLIC – WHITE

Providence at St. Joseph, 7:00

CENTRAL SUBURBAN – CROSSOVER

Deerfield at Evanston, 5:30

Highland Park at Maine South, 6:00

Maine East at Glenbrook North, 5:30

Maine West at Glenbrook South, 5:30

Niles North at Niles West, 5:30

Vernon Hills at New Trier, 5:30

DU PAGE VALLEY

Metea Valley at Waubonsie Valley, 7:00

Naperville Central at Neuqua Valley, 7:00

Naperville North at DeKalb, 7:00

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Carmel at St. Viator, 7:00

Marian Catholic at Benet, 7:00

Marian Central at Notre Dame, 7:00

Nazareth at Joliet Catholic, 7:00

St. Patrick at Marist, 7:00

FOX VALLEY

Crystal Lake South at Crystal Lake Central, 7:00

ILLINOIS CENTRAL EIGHT

Coal City at Reed-Custer, 6:45

Herscher at Manteno, 7:00

Peotone at Wilmington, 7:00

Streator at Lisle, 7:00

KISHWAUKEE RIVER

Harvard at Johnsburg, 7:30

Richmond-Burton at Marengo, 7:30

Woodstock North at Woodstock, 7:30

METRO SUBURBAN

Aurora Central at St. Francis, 7:00

Elmwood Park at IC Catholic, 7:00

McNamara at Riverside-Brookfield, 7:00

Ridgewood at Chicago Christian, 7:30

St. Edward at Aurora Christian, 7:30

Westmont at Wheaton Academy, 7:30

MID-SUBURBAN – EAST

Elk Grove at Hersey, 7:30

Prospect at Buffalo Grove, 7:30

MID-SUBURBAN – WEST

Barrington at Palatine, 7:30

Conant at Fremd, 7:30

Schaumburg at Hoffman Estates, 7:30

NIC – 10

Auburn at Harlem, 7:30

Belvidere North at Boylan, 7:30

Freeport at Hononegah, 7:30

Guilford at Jefferson, 7:30

Rockford East at Belvidere, 7:30

NORTH SUBURBAN

Lake Zurich at Waukegan, 7:30

Mundelein at Zion-Benton, 7:30

Warren at Lake Forest, 7:30

NORTHEASTERN ATHLETIC

Our Lady Sacred Heart at Christian Liberty, 6:00

NORTHERN LAKE COUNTY

Grayslake Central at Antioch, 3-12 PPD

North Chicago at Grayslake North, 7:15

Round Lake at Grant, 7:15

Wauconda at Lakes, 6:45

PUBLIC LEAGUE RED SOUTH-CENTRAL

Corliss at Brooks, 5:00

Curie at Bogan, 5:00

Hyde Park at Morgan Park, 5:00

Kenwood at Simeon, 5:00

Longwood at Phillips, CNL

PUBLIC LEAGUE WHITE-CENTRAL

Catalyst-Maria at Solorio, 5:00

Dunbar at Urban Prep-Englewood, 5:00

King at Kennedy, 6:30

Richards (Chgo) at Hubbard, 5:00

Tilden at Lindblom, 5:00

PUBLIC LEAGUE WHITE-SOUTH

ACE Amandla at South Shore, 5:00

Agricultural Science at Urban Prep-Bronzeville, 7:0

Dyett at Perspectives-Lead, 5:00

Fenger at Vocational, 5:00

Harlan at Carver, 5:00

PUBLIC LEAGUE BLUE-CENTRAL

DuSable at Kelly, 5:00

Gage Park at Englewood STEM, 5:00

Hancock at Excel-Englewood, 5:00

Harper at Acero-Soto, 5:00

Horizon-Southwest at Back of the Yards, 5:00

Instituto Health at Acero-Garcia, 5:00

PUBLIC LEAGUE BLUE-SOUTH

Bowen at Goode, 5:00

EPIC at Air Force, 5:00

Excel-South Shore at Chicago Military, 5:00

UC-Woodlawn at Hirsch, 5:00

Washington at Julian, 5:00

SANGAMON VALLEY

Clifton Central at Paxton-Buckley-Loda, 7:00

Momence at Dwight, 7:00

Watseka at Iroquois West, 7:30

SOUTH SUBURBAN – CROSSOVER

Esienhower at Bremen, 5:00

Oak Forest at Evergreen Park, 7:30

Thornton Fr. North at Reavis, 7:30

Tinley Park at Shepard, 6:00

SOUTHLAND

Rich at Kankakee, 7:00

Thornridge at Bloom, 5:00

Thornton at Crete Monee, 5:00

SOUTHWEST PRAIRIE – CROSSOVER

Minooka at Plainfield East, 7:00

Oswego at Plainfield South, PPD

Oswego East at Joliet West, 7:00

Plainfield North at Romeoville, 7:00

West Aurora at Joliet Central, 7:00

Yorkville at Plainfield Central, 7:00

SOUTHWEST SUBURBAN – BLUE

Homewood-Flossmoor at Lincoln-Way East, 6:30

SOUTHWEST SUBURBAN – RED

Lincoln-Way Central at Lincoln-Way West, 6:30

TRI-COUNTY

Henry-Senachwine at Putnam County, 7:00

Marquette at Midland, 7:00

Roanoke-Benson at Lowpoint-Washburn, 5:30

Seneca at Woodland, 7:00

UPSTATE EIGHT

Fenton at West Chicago, 7:30

Glenbard East at Bartlett, 7:30

Glenbard South at Streamwood, 7:30

Larkin at East Aurora, 7:30

South Elgin at Elgin, 7:30

WEST SUBURBAN – GOLD

Addison Trail at Downers Grove South, 7:00

Proviso East at Leyden, 7:00

Willowbrook at Hinsdale South, 7:00

WEST SUBURBAN – SILVER

Glenbard West at Lyons, 6:00

Hinsdale Central at Downers Grove North, 7:00

York at Proviso West, 6:30

WEST SUBURBAN – CROSSOVER

Oak Park-River Forest at Morton, 7:00

NON CONFERENCE

Flanagan-Cornell at Serena, 7:00

Kenwood at Simeon, 5:00

Lake Forest Academy at Latin, 6:00

Young at St. Rita,

RIVER VALLEY TOURNAMENT

Grace Christian at Donovan, 5:30

Illinois Lutheran at Tri-Point, 5:30

St. Anne at Gardner-So. Wilmington

Read More

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *