Monday’s high school basketball scoreson March 2, 2021 at 12:20 am

Please send scores and corrections to preps@suntimes.com

Monday, March 1, 2021

BIG NORTHERN

Dixon at Genoa-Kingston, 7:00

Mendota at Stillman Valley, 7:00

North Boone at Rockford Lutheran, 7:00

Oregon at Rockford Christian, 7:00

Rock Falls at Byron, 7:00

CATHOLIC BLUE

Brother Rice at St. Laurence, 7:15

Fenwick at St. Rita, ppd.

Leo at Mount Carmel, ppd.

Loyola at DePaul Prep, 7:00

CATHOLIC WHITE

Marmion at De La Salle, 7:15

Providence-St. Mel at Montini, 7:00

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

New Trier 60, Glenbrook North 48

CENTRAL SUBURBAN CROSSOVER

Evanston at Maine West, 6:00

CHICAGO PREP

Hope Academy at Rochelle Zell, 7:00

Walther Christian at Holy Trinity, 6:30

FOX VALLEY

Burlington Central at Crystal Lake South, 7:00

Dundee-Crown at Jacobs, 7:00

Huntley at Crystal Lake Central, 7:00

McHenry at Cary-Grove, 7:00

Prairie Ridge at Hampshire, 7:00

INTERSTATE EIGHT

Kaneland at Morris, 6:00

Rochelle at LaSalle-Peru, 6:00

Sandwich at Plano, 6:00

Sycamore at Ottawa, 6:00

LITTLE TEN

DePue at Somonauk, 7:00

Hinckley-Big Rock at Indian Creek, 6:45

LaMoille-Ohio at Hiawatha, 6:45

Leland at Serena, 7:00

Newark at Earlville, 7:00

NORTH SUBURBAN

Libertyville 63, Waukegan 36

NORTHEASTERN ATHLETIC

Alden-Hebron at Schaumburg Christian, 7:30

Christian Liberty at Parkview Christian, 7:30

Christian Life at South Beloit, 6:00

Harvest Christian at Christian Liberty, 6:00

Parkview Christian at Our Lady Sacred Heart, 5:30

RIVER VALLEY

Beecher at Illinois Lutheran, 7:00

SANGAMON VALLEY

Watseka at Dwight, 7:00

SOUTH SUBURBAN CROSSOVER

Hillcrest 85, Eisenhower 38

Oak Lawn 65, Bremen 49

Richards at Lemont, 7:00

TF North at Reavis, 7:30

TF South at Argo, 6:00

SOUTHLAND

Bloom 68, Rich Township 66 (2OT)

Crete-Monee at Kankakee, 7:00

Thornton at Thornwood, 7:00

UPSTATE EIGHT

East Aurora at Elgin, 7:30

NONCONFERENCE

Bolingbrook at Waubonsie Valley, 7:30

Carmel at Stevenson, at Woodlawn MS, 7:30

Corliss at Bogan, 5:00

Fenton at Naperville North, 7:00

Horizon-SW at Horizon-McKinley, 5:00

IC Catholic at Elgin Academy, 5:30

Jones at Lane, 7:00

Maine South at Nazareth, 7:00

Mather at Amundsen, 5:00

Ogden at Clemente, 5:00

Roanoke-Benson at Peoria Christian, 7:00

Round Lake at Zion-Benton, 7:30

St. Ignatius at Christ the King, 7:30

Westlake Christian at North Chicago, 7:00

Read More

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *