Friday’s high school basketball scoreson February 20, 2021 at 12:22 am

Please send scores and corrections to preps@suntimes.com

Friday, February 19, 2021

BIG NORTHERN

Mendota at Winnebago, 7:00

North Boone at Rock Falls, 7:00

Oregon at Byron, 7:00

Rockford Christian at Genoa-Kingston, 7:00

Stillman Valley at Rockford Lutheran, 7:00

CATHOLIC – CROSSOVER

De La Salle at Brother Rice, 7:00

Marmion at Mount Carmel, 7:00

Montini at Loyola, 6:30

Providence at St. Laurence, 7:15

Providence-St. Mel at St. Rita, 7:00

St. Ignatius at DePaul, 7:00

St. Joseph at Leo, 7:00

CENTRAL SUBURBAN – NORTH

Maine West at Maine East, 5:30

Niles North at Deerfield, 5:30

Vernon Hills at Highland Park, 5:30

CENTRAL SUBURBAN – SOUTH

Maine South at Niles West, 5:30

Glenbrook North at Evanston, 5:30

Glenbrook South at New Trier, 5:30

CHICAGO PREP

Walther Christian at Hope Academy, 6:30

DU PAGE VALLEY

Naperville Central at DeKalb, 7:00

Waubonsie Valley at Neuqua Valley, 7:00

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Benet at Marian Central, 7:00

Carmel at Nazareth, 7:00

Joliet Catholic at St. Patrick, 7:00

Marist at Notre Dame, 7:00

FOX VALLEY

Crystal Lake South at McHenry, 7:00

Dundee-Crown at Crystal Lake Central, 7:00

Hampshire at Burlington Central, 7:00

Huntley at Jacobs, 7:30

Prairie Ridge at Cary-Grove, 7:00

ILLINOIS CENTRAL EIGHT

Herscher at Wilmington, 7:00

Lisle at Reed-Custer, 6:45

Manteno at Coal City, 7:00

Streator at Peotone, 7:00

INTERSTATE EIGHT

Kaneland at LaSalle-Peru, 6:00

Ottawa at Morris, 6:00

Rochelle at Plano, 6:00

Sycamore at Sandwich, 6:00

KISHWAUKEE RIVER

Johnsburg at Woodstock, 7:30

Marengo at Harvard, 7:30

Richmond-Burton at Woodstock North, 7:30

LITTLE TEN

Hiawatha at Indian Creek, 6:45

Hinckley-Big Rock at DePue, 7:00

LaMoille-Ohio at Earlville, 7:00

Newark at Leland, 7:00

Serena at Somonauk, 7:00

METRO SUBURBAN – CROSSOVER

Aurora Central at Aurora Christian, 7:30

Elmwood Park at Timothy Christian, 7:00

McNamara at Wheaton Academy, 7:30

Ridgewood at St. Francis, CNL

St. Edward at Riverside-Brookfield, 7:00

Westmont at IC Catholic, 7:30

MID-SUBURBAN – EAST

Buffalo Grove at Elk Grove, 7:30

Rolling Meadows at Hersey, 7:30

Wheeling at Prospect, 7:30

MID-SUBURBAN – WEST

Conant at Hoffman Estates, 7:30

Fremd at Barrington, 7:30

Palatine at Schaumburg, 7:30

NORTHEASTERN ATHLETIC

Schaumburg Christian at Christian Liberty, 7:30

RIVER VALLEY

Gardner-So. Wilmington at St. Anne, 7:00

Grace Christian at Grant Park, 7:00

Illinois Lutheran at Donovan, 7:00

Tri-Point at Beecher, 5:30

SANGAMON VALLEY

Cissna Park at Watseka, 7:30

Clifton Central at Momence, 7:00

Iroquois West at Paxton-Buckley-Loda, 7:00

SOUTH SUBURBAN – BLUE

Hillcrest at Tinley Park, 5:00

Oak Forest at Lemont, 7:00

Thornton Fr. South at Bremen, 5:00

SOUTH SUBURBAN – RED

Argo at Reavis, 7:30

Eisenhower at Evergreen Park, 7:30

Shepard at Oak Lawn, 6:00

SOUTH SUBURBAN – CROSSOVER

Richards at Thornton Fr. North, 6:00

SOUTHLAND

Crete-Monee at Thornton, 5:00

SOUTHWEST PRAIRIE – EAST

Joliet Central at Plainfield Central, 7:00

Joliet West at Plainfield South, 7:00

Romeoville at Plainfield East, 7:00

SOUTHWEST PRAIRIE – WEST

Minooka at West Aurora, 7:00

Oswego East at Plainfield North, 7:00

Yorkville at Oswego, 7:00

SOUTHWEST SUBURBAN – BLUE

Bolingbrook at Sandburg, 6:15

Lincoln-Way East at Lockport, 6:30

SOUTHWEST SUBURBAN – RED

Andrew at Lincoln-Way Central, 6:30

Stagg at Bradley-Bourbonnais, 6:45

SOUTHWEST SUBURBAN – CROSSOVER

Lincoln-Way West at Homewood-Flossmoor, 6:30

TRI-COUNTY

Henry-Senachwine at Roanoke-Benson, 7:00

Lowpoint-Washburn at Putnam County, 5:30

Marquette at Seneca, 7:00

Woodland at Midland, 7:00

UPSTATE EIGHT

Bartlett at Elgin, 7:30

Larkin at West Chicago, 7:30

South Elgin at Glenbard South, 7:30

Streamwood at Glenbard East, 7:30

WEST SUBURBAN – GOLD

Addison Trail at Willowbrook, 5:00

Downers Grove South at Proviso East, 7:00

Morton at Hinsdale South, 7:00

WEST SUBURBAN – SILVER

Hinsdale Central at York, 7:00

Oak Park-River Forest at Downers Grove North, 7:3

Proviso West at Glenbard West, 7:00

WEST SUBURBAN – CROSSOVER

Leyden at Lyons, 6:00

NON CONFERENCE

Latin at Lake Forest Academy, 6:15

Mundelein at Round Lake, at Magee MS, 7:00

Northridge at Chicago Christian, 7:30

Orr at Christ the King, 7:30

Young at Taft, 6:00


Many schools livestream games on the NFHS Network, which often charges fans to watch. However, several local schools stream games on their own that are free to watch. Some schools do all the games, some just home games and some select games.

If your school streams games, please send a link to the channel or home page to mobrien@suntimes.com. Here’s a list of all the schools that have submitted links so far.

RELATED

High school basketball livestreams

Read More

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *